
Поради затруднения и липса на планирани държавни средства, които са значителни (
по становище на МРРБ над 240 млн.лева) нужни за пълен капитален ремонт и за подсилване на колоните ( с налични над 32 критични дефекти –
asparuhovmost.com/) [1,2,3] и по становища на експерти – капиталният ремонт на моста по изискванията на Еврокод (Eurocodes) за сеизмична устойчивост – не може да бъде извършен до 3-4 години [1,2,3].

Към момента само и единственно липсата на изготвен за последните 12 години на пълен проект за капитален ремонт и липсата на обективен финансов анализ за стойността на ремонта съгласно всички изисквания на ЕС директиви (Еврокод) – пряко това терминира пълната рехабилитация на моста да бъде заложена в Национален план за възстановяване и устойчивост или чрез ниско лихвен заем по ЕИБ, както беше направено на моста в Констанца през 2015 година.

Единствената реална алтернатива е изграждане на нов мост. Според европейската практика, строителство на нов мост се реализира в Европа до 36 месеца, при възможности от ползване до 85% европейски безвъзмездни средства. Допълнително, реализация на нов мост (в изготвен проект от СНЦ „КЧИЗ“ от 2018 година) с Air draft от 59м, ще даде възможност за достъп на дълбоководни контейнеровози до Варненско езеро и до пристанищен терминал Варна – Запад (след релизация на инженерни мерки), който в момента е ограничен от Аспарухов мост.