Основните цели заложени при реализация на проекта «Регионален Център по Бедствия и Аварии» край Варна стартиран от СНЦ „КЧИЗ” в обществена полза и конкретно за региона на Варна, включва:
Цел (1) Създаване на ефективен механизъм за управление риска (превенция) от наводнения, пожари, индустриално обгазяване и други потенциално опасни бедствия в региона на град Варна, под общини и област Варна, чрез предоставяне на навременна информация за вземане на информирани решения от страна на отговорните институции, като – Областна администрация Варна, Община Варна (всички под общини) и други институции.
Цел (2) Превантивна и навременна осведоменост на гражданите в населени места и региони е висок потенциален риск от наводнения в региона. Съгласно изготвен доклад от Басейновата дирекция ..Черноморски район“ от месец септември 2017 година 45 населени места в Северното Черноморие са висок потенциален риск от наводнение, това са градове като град Варна, Девня, Белослав, Провадия, Долен чифлик, други градове и селища но поречието на река Провадийска и Камчия.
Цел (3) Внедряване на две интегрирани системи, разработени от експерти на СНЦ”КЧИЗ” в цел превенция на високи рискове:
Цел 3.1. Smart City™’ «Urban Risk Floods» (Интелигентна Система за Контрол на Наводнения /Риска/ в градовете и региони).
Цел 3.2. Smart City™ «Air@Noise Monitoring» (Анализ на Качество на въздух@Шум Мониторинг в градове и региони).
Цел 3.3. Други основни дейности:
– Разработване на подробни насоки за възможностите и работа със системата, внедряване на насоките в работата на заинтересованите страни, насоки за разчитане показанията на информационната система от гражданите и отговорни институции в област Варна и град Варна;
– Подготовка на 1бр. План за действие при наводнения с включени 10 бр. симулационни модели на наводнения за област Варна и град Варна.
– Изграждане на единна мрежа от мониторингови точки за наблюдение на водните басейни, включваща доставка, инсталиране, тестване и поддръжка на оборудване за мониторинг – област Варна и град Варна.
Цел (4) Изграждане на Специализиран учебен център по бедствия и аварии край Варна с нужните полигони и с професионални кадри преподаватели със съответните сертификати.
Дейности по:
Цел 4.1. Подготовка и обучение на специалисти за всички видове дейности, спасители, професионални кадри и доброволчески формирования, кадри към морска агенция, община, област и тяхно лицензиране съгласно Европейски изисквания.
Цел 4.2. Изграждане на над 15 специализирани полигона и тренажори към Специализиран учебен център по бедствия и аварии край Варна.
Цел 4.3. Изработка на комплексни програми за обучение и лицензирането им.
Цел 4.4. Оборудване на Специализиран учебен център по бедствия и аварии край Варна със специализирано оборудване, средства и техника в цел обучение на всички нужни професионални кадри в цел реакция и по управление на бедствия и аварии на суша и море в Република България.
Цел (5) Изграждане на действащо звено «Морско спасяване» интегрирано към «Регионален Център по Бедствия и Аварии» край Варна.
Цел (6) Дейности за повишаване готовността на различни нива в град Варна и Област Варна използвайки реализираната система за ранно предупреждение и управление на извънредни ситуации при наводнения.
Цел (7) Основни дейности по проекта за аварийно планиране:
Цел 7.1. Дейности за повишаване готовността на различни нива «Индивидуално, семейно и ниво домакинство»
Цел 7.2. Дейности за повишаване готовността на различни нива «Ниво общност или село»
Цел 7.3. Дейности за повишаване готовността на различни нива «Ниво община, област и регион»
Цели (8)-(10) Описани в проекта.
ДАТА: МАРТ, 2018
КЛИЕНТ: OБЩИНА ВАРНА И ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ВАРНА
СРОК НА РЕАЛИЗАЦИЯ НА ПРОЕКТА: до 2 години
ПРОЕКТНИЯТ РАЗМЕР НА ИНВЕСТИЦИЯ ЗА РЕАЛИЗАЦИЯ НА ПРОЕКТА В ПЪЛЕН ОБЕМ: 50 мил. ЕВРО, за I етап: 20 мил. ЕВРО
100% ГОТОВНОСТ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ В БРЮКСЕЛ ЗА ЕС ФИНАНСИРАНЕ: Идеен проект, 3D проект и обосновка за ЕС финансиране
100% НАЛИЧНО ЕС ФИНАНСИРАНЕ ОТ БРЮКСЕЛ
сайт СНЦ КЧИЗ