Участието на гражданите в процеса на самоуправлението е посочено чрез Законът за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление е приет от Народното събрание на 29 май 2009 г. и е обнародван в „Държавен вестник” в бр. 44 от 2009 г, последно изменение и допълнение, бр.56 от 24.07.2015 г., в сила от 24.07.2015 г. Законът урежда условията, организацията и реда за пряко участие на гражданите на Република България при осъществяване на държавната и местната власт. Прякото участие се осъществява чрез: 1) референдум; 2) гражданска инициатива; 3) общо събрание на населението.
Всяка форма на прякото участие на варненци в управлението на града ни е не само добър генератор на идеи и предложения, но и най-ефективната мярка за контрол над управляващите, и често използвани в Европа. Включването на гражданите в процеса на вземане на решения в една община осигурява алтернативна гледна точка и най-вече – изходни данни, нужни за адекватно управление и за вземането на навременни управленски решения в града.
От години във Варна сме сведетели, че:
– Важни за града проекти въобще не се обсъждат;
– За тези проекти, които изобщо стигат до гражданите и други заинтересовани страни, липсва навременна и достъпна за повечето хора информация за тяхното превеждане /кога и къде ще се проведе обществено обсъждане/. Хората разбират късно, едва на финалния етап, и единствената им реакция може да бъде обжалване на дадено решение в съда;
– Липсва ясна и разбираема за обикновените граждани обяснителна и визуална информация по предложени идеи;
– Не се публикуват никакви предварителни проучвания и анализи;
– Обществените обсъждания се провеждат в рамките на работното време на администрацията и работещите граждани не успяват да присъстват;
– Не се прави избор между няколко предложения и варианти;
– Няма достатъчно време за запознаване с материалите, за даване на мнения и препоръки;
– Не е ясно как се отчитат и отразяват резултатите от обсъждания, не се извършва оценка след реализация на обекта и не ясно и кой предложения на гражданите са взети предвид;
– Самите обсъждат са без проведени предварително анкети и с лоша организация.
VIII.1. Приоритет – Изготвяне на Наредба регламентираща реда за провеждане на обществени обсъждания в град Варна
По примера на Община София и други градове ще инициираме заедно с неправителствените организации, граждани и бизнеса от града създаването нова Наредба, регламентираща реда за провеждане на обществени обсъждания. В нея ще фигурира и задължение да се обсъждат заданията за големите устройствени процедури – подробни устройствени планове, мащабни реконструкции и т.н. предварително с гражданите и с кварталните съвети от града.
Допълните ще работим по изработка и ще представим още 2019 година на следните нови проекти в цел обсъждане и гласуване:
- Проект за текст на Наредба регламентираща реда за провеждане на обществени обсъждания в град Варна с изложени мотиви;
- Проект за правилник, по който да се провеждат представянето на проекта и заключителната за общественото обсъждане дискусия;
- Проект на заповед за провеждане на обществено обсъждане;
- Проект на присъствен лист на обществено обсъждане;
- Проект за протокол от провеждане на представянето на проекта или от заключителната за общественото обсъждане дискусия.
VIII.2. Приоритет – Ще насърчаване на гражданската самоинициативност
Законът за управление на етажната собственост регламентира само отношенията между собствениците в многофамилните сгради, жилищните блокове и жилищните кооперации. За съжаление в кварталите на Варна, където повечето сгради са еднофамилни къщи, днес отсъства каквато и да е организация на собствениците, помагаща им да планират развитието на квартала си заедно.
В тази цел ще работим още 2020 година за формиране на квартални съвети на ниво квартал – виж (Формиране на кварталните съвети – междинни звена)
Като ще работим за това кварталните съвети да станат ефективно допълнително интегрирано звено на комуникация между гражданите и община, за внасяне на техните проблеми и нови предложения към общината, като нова форма те ще фигурират в разписани – точни права, правомощия и задължения в Закона за местното самоуправление на града и в наредба.
VIII.3. Приоритет – Активен диалог с гражданите, неправителствените и браншови организации
Ще работим активно с всички – неправителственият сектор, бизнеса и гражданите за създаване на форма в цел ефективно участие на гражданите във вземане на управленски решенията на ниво община – възможностите ще се нови и ще бъдат базирани на база успешни – доказа ли се практики от Европа – квартални съвети, широки дискусии с гражданите за всеки проект, прием на предложения с обществена подкрепа, възможности от граждански подписки и е-петиции във обществено вето по пример на Швейцария по блокиране в цел преразглеждане на неудачни законопроекти и неудачни управленчески решения.
VIII.3. Приоритет – Нов състав и нови експертните съвети със свежи идеи
Експертните съвети имат нужда от нов регламент на функциониране, който да гарантира, че членовете им са ангажирани с проблема, че са запознати по тематиката на обсъждани проблеми, който разглеждат, и че има причина да са там. Ще преустановим практиката за присъствие основно за паричен стимул и в мнозинство общински съветници или общинска администрация, съветите ще са обществени и като такива ще се работи както в Европа на доброволни начела и в посока избор и мнозинство в присъствие на действително доказали се експерти общественици, активни граждани и активни неправителствени организации от града.
Ще формулира нови правила в действащи съвети и ще създадем нови такива:
- Обществен съвет по транспорт;
- Обществен съвет по общински жилища и социална политика;
- Обществен съвет по дигитализация;
- Обществен съвет по изпълнение на проекти;
- Обществен съвет по туризъм;
- и други.
ИК “Бъдеще за Варна”©